20.5 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Biden dhe Trump sigurojnë emërimet partiake për një ripërballje në zgjedhjet e nëntorit

Presidenti i SHBA, Joe Biden dhe paraardhësi i tij Donald Trump, kanë kaluar të dy pragun e delegatëve për të arritur nominimet e partive të tyre për zgjedhjet në nëntor.

Katër shtete, një territor amerikan dhe demokratë që jetojnë jashtë vendit mbajtën zgjedhjet e tyre paraprake të martën.

Rezultati do të thotë se votuesit amerikanë do të përballen me një ‘rimeç’ të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, pas tetë muajsh. Emërimet do të zyrtarizohen në konventat e partisë këtë verë.

Presidenti 81-vjeçar tha të martën në mbrëmje se ishte “i nderuar” që votuesit kishin mbështetur ofertën e tij për rizgjedhje, “në një moment kur kërcënimi që paraqet Trump është më i madh se kurrë”.

Duke përmendur tendencat pozitive ekonomike, ai pohoi se SHBA ishte “në mes të një rikthimi”, por u përball me sfida për të ardhmen e saj si demokraci, si dhe nga ata që kërkojnë të kalojnë kufizimet e abortit dhe të shkurtojnë programet sociale.

“Unë besoj se populli amerikan do të zgjedhë të na mbajë të lëvizim drejt së ardhmes”, tha Biden në një deklaratë nga fushata e tij.

Fuqia në detyrë i dha Biden një avantazh të natyrshëm dhe ai nuk u përball me sfidues seriozë për nominimin demokrat.

Pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme nga votuesit se mosha e tij i kufizon aftësitë për të kryer detyrat e presidencës, aparati i partisë u mblodh rreth tij.

Ndërkohë, Trump, 77 vjeç, mbetet shumë i popullarizuar me bazën e votuesve republikanë, gjë që e ka shtyrë atë drejt fitores në zgjedhjet paraprake ndaj rivalëve të mirëfinancuar.

Fushata e tij për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë ka rezultuar në ligje më të rrepta të imigracionit, duke përfshirë një premtim për të “vulosur kufirin” dhe zbatimin e dëbimeve “rekord”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...