34.1 C
Pec
E diel, 14 Korrik, 2024

Biden e vazhdon gjendjen emergjente për Ballkanin Perëndimor -cilat janë rreziqet nga rajoni për SHBA’në

Presidenti i Shteteve të Bashkuar të Amerikës, Joe Biden ka vazhduar gjendjen emergjente për Ballkanin Perëndimor. Në një njoftim nga Shtëpia e Bardhë është përmendur korrupsioni si një nga elementet që është prezente brenda qeverive dhe institucioneve tjera në Ballkanin Perëndimor,

Tutje thuhet se kjo e pengon përparimin drejt qeverisjes efektive dhe demokratike.

“Më 8 qershor 2021, nënshkrova Urdhrin Ekzekutiv 14033, i cili zgjeroi fushën e emergjencës kombëtare të shpallur në Urdhrin Ekzekutiv 13219, të ndryshuar, duke konstatuar se situata në territorin e ish-Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë dhe Republikës së Shqipërisë ( Ballkani Perëndimor), gjatë dy dekadave të fundit, duke përfshirë minimin e marrëveshjeve dhe institucioneve të pasluftës pas shpërbërjes së ish-Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, si dhe korrupsionit të përhapur brenda qeverive dhe institucioneve të ndryshme në Ballkanin Perëndimor, pengon përparimin. drejt qeverisjes efektive dhe demokratike dhe integrimit të plotë në institucionet transatlantike, dhe në këtë mënyrë përbën një kërcënim të pazakontë dhe të jashtëzakonshëm për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara”, thuhet në njoftimin e tyre./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...