29.1 C
Pec
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Biden i kënaqur për marrëveshjen 50 miliardë dollarëshe për Ukrainën – ShBA intensifikon presionin ndaj Rusisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po intensifikojnë presionin ndaj Rusisë, tha presidenti i vendit, Joe Biden.

Ai tha se Departamenti Amerikan i Thesarit e bëri të qartë se çdo bankë në botë që merret me bankat ruse të sanksionuara do të sanksionohet vetë.

ShBA ka shtuar 300 sanksione të reja, thotë presidenti, raporton BBC,

Lideri rus, Vladimir Putin varet nga të ardhurat nga projektet energjetike, thotë Biden, por presidenti amerikan shton se sanksionet e reja do t’i prishin ato.

Putini “nuk mund të na presë jashtë, ai nuk mund të na ndajë dhe ne do të jemi me Ukrainën derisa ata të mbizotërojnë në këtë luftë”, tha Biden.

Ndërkaq, më herët sot anëtarët e G7 ranë dakord t’i dërgojnë Ukrainës 50 miliardë dollarë ndihmë nga asetet e ngrira ruse, një marrëveshje që presidenti Biden tha se ishte i kënaqur ta konfirmonte./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...