10 C
Pec
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Biden nënshkruan ligjin për ndarjen rekord të 886 miliardë dollarëve për ushtrinë

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden nënshkroi sot Aktin e Politikës së Mbrojtjes së SHBA-së (NDAA), i cili ndan një rekord prej 886 miliardë dollarësh në vit për operacionet ushtarake, të tilla si ndihma ndaj Ukrainës dhe frenimi i forcave kineze në rajonin Indo-Paqësor .

Ligji u miratua nga Kongresi javën e kaluar, kur 310 deputetë votuan për miratimin e ligjit, dhe 118 prej tyre votuan kundër tij , raporton Reuters.

Projektligji, një nga disa pjesë të legjislacionit kryesor të miratuar nga Kongresi çdo vit, rregullon vendimet e politikave të tilla si rritja e pagave për anëtarët e shërbimit, blerja e anijeve dhe avionëve ose mbështetja e partnerëve të huaj.

Ligji parashikon një rritje 5.2 për qind të pagave për pjesëtarët e shërbimit ushtarak, si dhe një rritje të buxhetit total me rreth tre për qind, pra në 886 miliardë dollarë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...