13.1 C
Pec
E hënë, 2 Tetor, 2023

Biden shkon në Filadelfia për një paradë të Ditës së Punës dhe pritet të flasë për rëndësinë e sindikatave

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, të hënën ka udhëtuar për ne Filadelfia për paradën vjetore të Ditës së Punës në Tri-Shtete amerikane.

Presidenti demokrat pritet të flasë për rëndësinë e sindikatave në Shtetet e Bashkuara dhe se si ekonomia po rimëkëmbet nga pandemia e dëmtuar e koronavirusit.

Dita e Punës, një festë për nder të punëtorëve, vjen pasi ShBA-ja ka shtuar vende pune dhe më shumë njerëz kanë filluar të kërkojnë punë, më së shumti që nga janari, këto të gjitha janë  lajmet që Biden dëshiron të nxjerrë në pah teksa kërkon rizgjedhjen në 2024.

“Ndërsa i drejtohemi Ditës së Punës, ne duhet të bëjmë një hap prapa dhe të kemi parasysh faktin se Amerika është tani në një nga periudhat më të forta të krijimit të vendeve të punës në historinë tonë”, tha Biden të premten.

Pas informatave se punëdhënësit amerikanë shtuan 187,000 vende pune në gusht, dëshmi e një tregu pune të ngadalësuar, pavarësisht nga normat e larta të interesit që ka vendosur Rezerva Federale.

Raporti i së premtes nga Departamenti i Punës tregoi gjithashtu se shkalla e papunësisë u rrit nga 3.5% në 3.8%, niveli më i lartë që nga shkurti 2022, megjithëse ende i ulët nga standardet historike.

Por norma u rrit për një arsye pasi 736,000 njerëz filluan të kërkonin punë muajin e kaluar, më së shumti që nga janari, dhe jo të gjithë gjetën punë menjëherë. Si të papunë llogariten vetëm personat që kërkojnë punë në mënyrë aktive, shkruan CNN/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...