4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Biden thotë se sot disa qytetarë amerikanë, do të largohen nga Gaza

Presidenti amerikan Joe Biden, njoftoi të mërkurën se disa qytetarë amerikanë do të largohen nga Gaza sa më shpejt që sot dhe përshëndeti udhëheqjen amerikane në përpjekjet për të ndihmuar disa banorë të Gazës dhe shtetas të huaj të largohen mes një ofensive tokësore në përshkallëzim.

“Sot, falë udhëheqjes amerikane, ne siguruam kalim të sigurt për palestinezët e plagosur dhe për shtetasit e huaj për të dalë nga Gaza. Ne presim që qytetarët amerikanë të dalin sot dhe presim të shohim më shumë largime gjatë ditëve në vijim”, tha Biden në X, transmeton Klankosova.tv

“Ne nuk do të heqim dorë nga puna për të nxjerrë amerikanët nga Gaza”, tha ai.

CNN raportoi më parë se, ndërsa amerikanët fillimisht nuk pritej të ishin ndër grupet e para që do të dilnin, duke pasur parasysh natyrën fluide të situatës, disa amerikanë mund të largohen të mërkurën, sipas një zyrtari amerikan.

Përafërsisht 400 qytetarë amerikanë plus anëtarët e familjeve të tyre – rreth 1,000 njerëz gjithsej – janë ngecur në Gaza dhe po kërkojnë të largohen, tha sekretari i Departamentit të Shtetit, Antony Blinken në një seancë dëgjimore të Komisionit të Ndarjeve të Senatit të martën.

Ka rreth 5,000 shtetas të tjerë të vendeve të treta në Gaza, të cilët gjithashtu duan të largohen, tha ai.

Marrëveshja për lirimin e të huajve nga Gaza në Egjipt nuk është pjesë e ndonjë marrëveshjeje të mundshme për të siguruar lirimin e pengjeve që mbahen nga Hamasi, thanë burime të shumta për CNN.

Këto bisedime janë ende në vazhdim dhe një zyrtar i SHBA-së tha se do të kujdeseshin që të mos bënin krahasime midis dy misioneve paralele./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...