7 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Biden tregon rolin e Gjermanisë në luftën e Ukrainës

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden tha se mbështetja e kancelarit gjerman, Olaf Scholz për Ukrainën ka “ka bërë ndryshime në botë” gjatë luftës, ndërsa të dy udhëheqësit sot u takuan në Shtëpinë e Bardhë.

“Ju u rritët dhe dhatë mbështetje kritike ushtarake dhe e dini, unë do të argumentoja se përtej mbështetjes suaj ushtarake, mbështetja morale që u dhatë ukrainasve ka qenë e thellë. Dhe ju keni nxitur ndryshime historike në shtëpi – rritje të shpenzimeve të mbrojtjes dhe diversifikimin e burimeve ruse të energjisë – e di që nuk ka qenë e lehtë, shumë e vështirë për ju”, tha ai.

“Si aleatë të NATO-s, ne po e bëjmë aleancën më të fortë dhe më të aftë”, shtoi i pari i shtetit amerikan.

Në anën tjetër, Scholz tha se Gjermania do të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa duhet.

“Ky është një vit shumë, shumë i rëndësishëm për shkak të kërcënimit të paqes që po vjen nga Rusia me pushtimin e Ukrainës”, tha Scholz.

Gjermania dhe SHBA-ja ishin në një ngërç në fillim të këtij viti për dërgimin e tankeve në Ukrainë, por të dyja vendet njoftuan planet për të dërguar automjetet pas presionit të fortë ndaj Berlinit dhe diplomacisë së zgjatur midis Gjermanisë, Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë evropianë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...