18.9 C
Pec
E premte, 17 Maj, 2024

Bideni do të takohet me liderët e G7-ës

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se do të thërrasë një takim të liderëve të G7 për të “koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike” ndaj sulmit të Iranit.

Italia, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të G7, ka bërë thirrje për një takim virtual për të diskutuar sulmin, sipas Reuters duke cituar burime brenda zyrës së kryeministrit.

Ai pritet të zhvillohet në orët e para të pasdites, sipas kohës evropiane, raporton BBC.

Raportet në Izrael sugjeruan se avionët luftarakë të Forcave Ajrore të Britanisë dhe të SHBA-së e ndihmuan Izraelin të kapte dronët dhe raketat në hyrje.

Bideni thotë se i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se Izraeli kishte demonstruar “kapacitet të jashtëzakonshëm” për t’u mbrojtur kundër sulmeve të paprecedentë të Teheranit. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...