15 C
Pec
E premte, 14 Qershor, 2024

Bideni paralajmëron lidhje të ngushta ShBA-Francë, gjatë vizitës në Paris

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi lidhjet të ngushta midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës.

Ai këtë e bëri këtë të shtunë, ndërsa u prit në Paris nga presidenti francez Emmanuel Macron, në një vizitë shtetërore, raporton CNN.

“Këtë javë, ne i kemi treguar edhe një herë botës fuqinë e aleatëve, se çfarë mund të arrijmë kur jemi së bashku. Kjo është ajo që ilustron marrëdhëniet midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Biden nga Pallati Elysee.

Grumbullimet e vizitës vijnë pasi ShBA ka forcuar aleancën e saj me aleatin e saj më të vjetër në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë, edhe pse disa shenja të çara janë shfaqur për konfliktin në Lindjen e Mesme.

Macron mirëpriti presidentin dhe zonjën e parë Jill Biden me një ceremoni zyrtare të mirëseardhjes duke filluar në harkun e Triomfit në Paris. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...