9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Bideni thotë se SHBA-ja nuk e mbështet pavarësinë e Tajvanit

Presidenti amerikan Joe Biden tha të shtunën se Shtetet e Bashkuara nuk e mbështesin pavarësinë e Tajvanit, pasi votuesit tajvanezë kundërshtuan Kinën dhe i dhanë partisë në pushtet një mandat të tretë presidencial.

Më herët gjatë ditës së djeshme, kandidati presidencial i Partisë Demokratike Progresive Demokratike (DPP) në Tajvane, Lai Ching-te erdhi në pushtet, duke kundërshtuar me forcë presionin kinez për ta refuzuar atë dhe u zotua që të dy t’i kundërvihen Pekinit dhe të kërkojnë bisedime.

“Ne nuk e mbështesim pavarësinë…”, tha Biden, kur u pyet për reagimin për zgjedhjet e së shtunës, raporton Reuters.

Shtetet e Bashkuara e kaluan njohjen diplomatike nga Taipei në Pekin në vitin 1979 dhe prej kohësh kanë thënë se nuk e mbështesin një deklaratë zyrtare të pavarësisë nga Tajvani.

Megjithatë, ajo mban marrëdhënie jozyrtare me ishullin e vetëqeverisur dhe mbetet mbështetësi dhe furnizuesi i tij më i rëndësishëm i armëve.

Tajvani, të cilin Kina fqinje e pretendon si të vetin, ka qenë një histori suksesi demokratik që nga mbajtja e zgjedhjeve të para të drejtpërdrejta presidenciale në vitin 1996, kulmi i dekadave të luftës kundër sundimit autoritar dhe ligjit ushtarak.

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...