27.8 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

Bisedimet për armëpushimin midis Izraelit dhe Hamasit rifillojnë javën e ardhshme

Negociatat midis Izraelit dhe Hamasit për një armëpushim dhe një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve do të rifillojnë të martën, ka thënë një zyrtar egjiptian me njohuri për këtë çështje për CNN.

Zyrtari egjiptian tha se bisedimet do të zhvillohen në Kajro, Egjipt.

Një zyrtar izraelit me njohuri për këtë çështje tha gjithashtu për CNN se bisedimet do të rifillonin javën e ardhshme, por nuk specifikoi një vendndodhje.

Shtytja e ripërtërirë vjen edhe pse luftimet vazhdojnë në Gaza – të premten gjykata e lartë e OKB-së urdhëroi Izraelin të ndalojë ofensivën e tij në qytetin jugor të Rafahut.

Bisedimet midis Izraelit dhe Hamasit kanë ngecur për muaj të tërë, me të dyja palët që nuk arritën një marrëveshje për dallimet mbi kërkesat kryesore. Hamasi deklaroi në fillim të majit se ishte “pajtuar” për një marrëveshje armëpushimi, por Izraeli e hodhi poshtë shpejt këtë, duke thënë se pozicioni i Hamasit ishte “larg” përmbushjes së kërkesave të tij.

Në fillim të kësaj jave, Egjipti kërcënoi të tërhiqte rolin e tij si ndërmjetës pas raportimit të CNN, i cili citonte burime që thanë se Egjipti kishte ndryshuar kushtet e një kuadri të propozuar pa e ditur palët e tjera. /Njeshi

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...