17.2 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Blinken: Sulmet e Dodikut ndaj lirive në Republikën Srpska tregojnë se ai është në rrugën autoritare të Putinit

Sekretari i ShBA-së, Antony Blinken, ka reaguar rreth miratimit të projektligjit të parlamentit të Republika Srpska për ndryshimin e kodit penal që rifut krimin e shpifjes.

Blinken, në një shkrim në Twitter, tha se me këtë kryetari i Republika Srpska, Milorad Dodik, tregon se është në rrugën autoritare të Putinit.

“Sulmet e kryetarit Milorad Dodik ndaj të drejtave dhe lirive themelore në Republika Srpska tregojnë se ai është në rrugën autoritare të presidentit Putin. Departamenti i Shtetit, përfaqësuar nga ambasadori Murphy, vazhdon të mbrojë të ardhmen demokratike dhe të begatë që e meritojnë të gjithë qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës”, ka shkruar Blinken në Twitter./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...