8.7 C
Pec
E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Blinken thotë se ShBA mbetet e fokusuar për lirimin e pengjeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Anton Blinken, thotë se Hamasi mban përgjegjësi për përfundimin e armëpushimit.

“Hamasi refuzoi angazhimet e marra. Edhe para se të mbaronte pauza, ai kreu një sulm mizor terrorist në Jerusalem, duke vrarë tre persona”, u tha Blinken gazetarëve ndërsa hipte në aeroplanin e tij në Dubai.

Blinken shton se Hamasi nuk i përmbushi obligimet e marra për sa i përket lirimit të pengjeve të veçanta dhe se ShBA mbetet “e fokusuar intensivisht” në lirimin e pengjeve, shkruan BBC.

“Ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për t’i bashkuar të gjithë me familjet e tyre, duke përfshirë ndjekjen e procesit që kishte funksionuar për shtatë ditë,” thotë Blinken, duke vazhduar se puna po vazhdon “pothuajse orë pas ore” ./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...