15.8 C
Pec
E martë, 6 Qershor, 2023

BMW i5: Publikohen pamjet e “testeve brutale” gjatë dimrit me sedanin e ri elektrik

BMW së fundi përfundoi një pjesë të programit të guximshëm të testimit për i5 elektrik në kushtet e dimrit të Evropës Veriore dhe këto prototipe na ofrojnë një pamje të kamufluar të sedanit të ardhshëm.

Bëhet fjalë për i5 që e kemi njohur për disa kohë.

Në të vërtetë, ne fillimisht vumë re një prototip në mesin e vitit 2021.

Dhe BMW thotë se së fundmi përfundoi një vit të testimit të i5 në akull dhe në borë, duke i dhënë fund programit në qendrën e saj të testimit dimëror në Arjeplog, Suedi veriore.

Gjatë fazave të hershme të testimit, BMW i5 përfundoi një udhëtim rrugor nga Mynihu në qendrën e testimit Arjeplog.

Ky udhëtim prej 3,000 km (1,850 milje) i dha markës mundësinë për të parë se si funksiononin motorët, elektronika, bateria dhe sistemet e ngrohjes dhe ftohjes.

Ndërsa testimi vazhdoi në Suedi gjatë gjithë vitit 2022, BMW po testonte gjithashtu sedanin në objektet e saj gjermane, si dhe në Mynih pranë fabrikës Dingolfing.

Specifikimet teknike rreth i5 po mbahen të fshehta, por ne e dimë se marka do të prezantojë një sërë variantesh të ndryshme.

Kjo do të përfshijë një variant M të prodhuar në një mënyrë të ngjashme me i4 M50.

Së fundmi mësuam gjithashtu se BMW do të ofrojë i5 si Touring, megjithëse ky model nuk do të arrijë deri në vitin 2024.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...