3.7 C
Pec
E diel, 10 Dhjetor, 2023

Borrell: BE-ja po përgatit angazhime afatgjata për sigurinë e Ukrainës

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha sot gjatë një vizite në Kiev se Ukraina ka nevojë për më shumë ndihmë ushtarake dhe u zotua për mbështetjen e vazhdueshme të BE-së.

“Ukraina ka nevojë për më shumë armë dhe i duhen ato më shpejt,” tha Borrell në një postim në X, duke vënë në dukje se ai diskutoi “ndihmën e vazhdueshme ushtarake të BE” gjatë takimit të tij të parë me ministrin ukrainas të Mbrojtjes Rustem Umerov.

“Ne po përgatisim angazhime afatgjata të sigurisë për Ukrainën”, shtoi diplomati evropian.

Umerov, ministri i ri i mbrojtjes që nga fillimi i shtatorit, falënderoi Borrell përmes X për “mbështetjen e tij të vazhdueshme”, duke theksuar se takimi ishte “një pikënisje për bashkëpunim të madh”.

Sipas ministrit ukrainas, diskutimet për ndihmën ushtarake të BE-së për Ukrainën përfshinin, ndër të tjera, artilerinë dhe municionin, mbrojtjen ajrore, programet e ndihmës afatgjata, si në luftën elektronike, trajnimin dhe vendndodhjen e industrisë së mbrojtjes në Ukrainë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...