5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

BOTË: Betejë e ashpër për marrjen e pjesës së fundit të territorit nën kontrollin e ISIS-it

Komandantët e Forcës Demokratike Siriane që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, thonë se janë të angazhuar në luftime intensive ndërsa përpiqen të marrin kontrollin e enklavës së fundit të kalifatit të vetëshpallur të ISIS-it në Siri.

Të dielën një zyrtar i medias i kësaj force i tha agjencisë Reuters se parashikonin që luftimet pranë kufirit me Irakun të jenë vendimtare.

Rreth 15 mijë pjesëtarë të Forcës Demokratike Siriane që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, ndërmorën sulmin e fundit ndaj enklavës së vogël të ISIS-it në fshatin Baghuz në verilindje të Sirisë të premten vonë, me ndihmën e avionëve dhe artilerisë së Shteteve të Bashkuara dhe artilerisë.

Të shtunën në mëngjes, megjithë luftimet intensive, zyrtarët ishin të bindur se beteja nuk do të zgjaste shumë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...