5.5 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

BOTË: Qeveria e re në Spanjë ka dhënë betimin

Gjatë ditës së sotme qeveria e Spanjës ka dhënë betimin, në këtë ceremoni ka marrë pjesë edhe mbreti Filipi i gjashtë.

Qeveria spajnolle do të përbëhët nga 22 ministra, ndërsa prioritetet e qeverisë që do të drejtohet nga kryeministri Pedro Sanqez, do të jenë reformat sociale, rritja ekonomike si dhe dialogu me seperatistët Katalonas, të cilët kërkojnë pavarsi nga Spajna.

Me rastin e dhënjës së betimit të gjithë ministrat veq e veq kanë dëshmuar se do të respektojnë kushtetutën e Spajnës dhe do të jenë besnik ndaj mbretit.

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...