5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

BOTË: Vdes fotografi që pasqyroi tmerrin e serbëve në Kosovë gjatë luftës

“Një fotografi mund të ndryshojë botën, ta bëjë më të drejtë”, ishte moto e fotografit të madh grek, Yannis Behrakis, për të cilën punoi dhe luftoi gjatë gjithë jetës së tij, derisa lufta me kancerin e ndali sot në moshën 58-vjeçare.

Berhakis, kryeredaktori i Departamentit të Fotografisë në Reuters, punoi për këtë agjenci për gati 30 vjet, duke mbuluar ngjarjet më të rëndësishme të planetit, nga konfrontimet në Afganistan, në Afrikë, Çeçeni, e deri në tërmetin e fuqishëm në Kashmir, apo revolucionin në Egjipt.

Përveç çmimeve të tjera si World Press Photo në 2000, Calvados në 2002 dhe titullin “Fotografi i Vitit” nga Guardian në 2015, Behrakis bashkë me grupin e fotografëve që drejtonte, morën në vitin 2016 çmimin e lartë Pulitzer, për mbulimin e krizës së refugjatëve.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...