7.2 C
Pec
E shtunë, 1 Prill, 2023

Brenda fabrikës së municioneve në Pensilvani, aty ku prodhohen predha artilerie për Ukrainën – punon 24 orë në ditë dhe prodhon 11 mijë sosh në muaj

Në fabrikën e municioneve Scranton Arma në verilindje të Pensilvanisë, brenda një sërë ndërtesash me tulla të kuqe, ekipe punëtorësh punojnë gjatë gjithë kohës për të prodhuar predha artilerie për Ukrainën.

Predha prej 155 milimetrash, të shkrepen, janë vendimtare për mbrojtjen kundër një pushtimi rus. Mijëra raketa lansohen çdo ditë në një konflikt që zyrtarët amerikanë dhe ukrainas e kanë krahasuar me Luftën e Dytë Botërore, duke zvogëluar rezervat ekzistuese të ushtrisë amerikane, transmeton Telegrafi.

Administrata e Joe Bidenit i ka dhënë Ukrainës më shumë se një milion predha artilerie 155 mm. Duke mos parë përfundimin e luftimeve, ushtria amerikane planifikon të rrisë prodhimin e saj aktual prej rreth 14 mijë predha 155 mm në muaj në 20,000 deri në këtë pranverë, dhe deri në 90,000 deri në vitin 2025, duke shpenzuar 1.9 miliardë dollarë vetëm këtë vit.

Fabrika e Scranton, e cila prodhon 11,040 predha në muaj, është në qendër të transformimit industrial të planifikuar të ushtrisë. Rreth 300 punonjës punojnë në kompleksin prej 15 hektarësh, ku një makinë gjigante pret, shkrin, riformëson dhe rafinon shufrat prej 3000 dollarëve në predha elegante dy metra të gjata.

Fabrika është në pronësi të ushtrisë, por operohet nga njësia e armatosur General Dynamics Corp, dhe aktualisht punon 24 orë në ditë, pesë ditë në javë me turne në fundjavë.

Pasi prodhohen predhat, ato ngarkohen në kamionë dhe dërgohen në një fabrikë tjetër në Iowa, ku mbushen me eksploziv. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...