18.2 C
Pec
E hënë, 25 Shtator, 2023

Britania e Madhe e shpallë organizatë terroriste grupin mercenar rus Wagner

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht e ka shpallur organizatë terroriste grupin mercenar rus, Wagner.

Kjo vjen pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi javën e kaluar se do ta bënte vepër penale mbështetjen ose të qenit pjesë e grupit.

Shkelja e urdhrit të ndalimit mund të dënohet deri në 14 vjet burg, raporton skynews.

Duke shpallur vendimin javën e kaluar, sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman e quajti Wagnerin “organizatë të dhunshme dhe shkatërruese që ka vepruar jashtë shtetit si një mjet ushtarak i Rusisë së Vladimir Putinit”.

Shkelja e urdhrit të ndalimit mund të dënohet deri në 14 vjet burg, raporton skynews.

Duke shpallur vendimin javën e kaluar, sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman e quajti Wagnerin “organizatë të dhunshme dhe shkatërruese që ka vepruar jashtë shtetit si një mjet ushtarak i Rusisë së Vladimir Putinit”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...