15.2 C
Pec
E premte, 2 Qershor, 2023

Britania me sanksione të reja ndaj Rusisë

Ndërsa samiti i shtatë vendeve më të industrializuara të botës po zhvillohet në Japoni, Britania e Madhe ka njoftuar një valë të re sanksionesh ruse që synojnë 86 biznese dhe njerëz të lidhur me pushtimin rus të Ukrainës.

Dje u konfirmuan edhe ndalimet, e importit të diamanteve dhe metaleve ruse.

Këtu është një përmbledhje se kush është në shënjestër sipas paketës.

Energjia

Kompania shtetërore ruse e energjisë bërthamore, Rosatom UMATEX, i cili prodhon materiale të bazuara në fibra karboni për Rosatom TRINITI, kërkimi dhe zhvillimi i të cilit në fizikën laserike financohet drejtpërdrejt nga Urdhri i Mbrojtjes Shtetërore të Rusisë
Oleg Romanenko, zyrtar kryesor në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, 13 anëtarë të bordit të drejtorëve të Gazprom-Neft, pesë anëtarë të bordit të drejtorëve të Transneft.

Metalet

Igor Altushkin, oligarku miliarder që zotëron kompaninë ruse të bakrit
Tetë kompani të tjera të lidhura me prodhimin e metaleve në Rusi
Ndalimi i importeve të metaleve ruse duke përfshirë aluminin, nikelin dhe bakrin

Transporti

24 individë dhe subjekte të lidhura me shërbimet e transportit të Rusisë
Kjo përfshin Pawell Shipping Co, State Grain Corporation (GZO) dhe drejtorin e tyre Nikita Busel, të cilët janë të lidhur me vjedhjen sistematike të grurit ukrainas
Gjashtë kompani të mëdha ruse të transportit

Ushtria

Njëzet drejtues dhe kompani të mbrojtjes – duke përfshirë Alan Valerievich Lushinkov dhe Vladimir Nikolaevich Lepin, të cilët janë të dy drejtorë të SHA Concern Kalashnikov, e cila prodhon 95 për qind të të gjitha armëve të zjarrit në Rusi
SHA BMZ, e cila ka prodhuar mina kundër personelit dhe antitank
SHA Motovilikhinskiye, degë e konglomeratit rus të mbrojtjes Rostec, e cila prodhon obusa

Bankat

Pesë institucione financiare, duke përfshirë SHA Dom RF dhe Bankën e Investimeve Metalurgjike.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...