5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Brnabiq i quan ëndrra deklarimet e Thaçit për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën

Deklarimet e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se përmes korrigjimit të kufijve Lugina e Preshevës do t’i bashkohet territorit të Republikës së Kosovës, sipas kryeministres serbe, Ana Brnabiq, nuk kanë të bëjnë asgjë me realitetin.

Ndër të tjera, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka ftuar institucionet e Kosovës që t’i heqin barrierat dhe t’i kthehen dialogut të Brukselit.

“Në Prishtinë është më mirë t’i kthehen realiteti.Le t’i kthehemi dialogut dhe bashkëpunimit, dhe mos t’i rrisim pengesat”, ka thënë Brnabic, e pyetur nga gazetarët rreth asaj se Prishtina po kërkon të marr tri komuna të Serbisë, shkruan ‘novosti’.

Në diskutimet për korrigjim të kufijve dhe shkëmbim të territoreve, presidenti Thaçi vazhdimisht ka deklaruar se do të marrë Luginën e Preshevës pa dhënë asgjë në këmbim për Serbinë.

Megjithatë është thënë se tri komunat në pjesën veriore, Leposaviqi, Zveçani dhe Zubin Potoku, do t’i jepen Serbisë në këmbim të Luginës.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...