12.9 C
Pec
E diel, 14 Prill, 2024

BRUKSEL: Pas katër vitesh do të mbahet takimi i nivelit të lartë Turqi-BE

Më 15 mars rreth pas katër vitesh do të mbahet takimi i “Këshillit të Asocimit” i cili është edhe organi më i lartë vendimmarrës mes Bashkimit Evropian dhe Turqisë,.

Në takimin delegacioni turk do të kryesohet nga ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlüt Çavuşoğlu, ndërsa delegacioni i BE-së do të kryesohet nga Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë për politikën e Jashtme dhe të Sigurisë. Po ashtu në takim do të marrë pjesë edhe Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Johannes Hahn.

Palët do të kenë mundësinë të vlerësojnë në mënyrë gjithëpërfshirëse çështjet rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe. Në këtë kontekst, pritet që të diskutohen çështje të tilla si liberalizimi i vizave, përditësimi i Bashkimit Doganor, bashkëpunimi në luftën kundër terrorizmit dhe çështje të tjera.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...