5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Oficeri i sigurisë në Mekë ndihmon pelegrinin me aftësi të kufizuara për të parë Qaben

Në një veprim që ka fituar zemrat në mbarë botën, një oficer sigurie në Xhaminë e Madhe në Mekë është parë duke ndihmuar një...

Prigozhin është gjallë? Fotografitë e një burri në një tren kanë “ndezur” rrjetet sociale

Rrethanat rreth vdekjes së komandantit të Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, kanë nxitur shumë teori konspirative dhe spekulime, por që asnjëra prej të cilave nuk...

Boronica më e madhe në botë e rritur në Australi shënon rekord botëror

Një fermë australiane ka shënuar rekord të ri botëror për kultivimin e boronicës më të madhe në botë. “Përbindëshi” i cili peshon 20.4 g dhe...

Orari i agjërimit në Botë për vitin 1445/2024

Cilat janë orët më të shkurtra dhe më të gjata të agjërimit në Ramazan 1445/2024? Kili regjistron orët më të shkurtra të agjërimit në Ramazan...

Koprolalia: Të thuash fjalë të turpshme në mënyrë të pakontrolluar

Ndonjëherë njerëzit nuk mund të përmbahen. Të gjithë kemi një kufi. Por çfarë ndodh kur ka njerëz që e kalojnë këtë kufi dhe pas...

Konsiderohej i vrarë në luftë, Komandant “Raketa” tregon si u kthye i gjallë në të pamen e tij

Rrahman Rrustemi që ishte njohur në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës si Komandant “Raketa” ishte menduar nga familjarët si i vdekur. Ai ka rrëfyer se...

Mimozat e Arta të Shqipërisë – Pse Vlerësohen dhe si Ruhen Gjatë

Të përkëdhelurat e diellit dimëror kanë çelur dhe hijeshojnë mrekullisht. Janë të parat lule pemësh që me pamjen dhe aromën madhështore sinjalizojnë që nuk ka...

Viti i brishtë si rregullator i stinëve dhe sinkronizues i vitit kalendarik dhe vitit diellor

Sot është 29 shkurt. Kjo datë që ndodh një herë në katër vjet, ky fakt e bën këtë vit kalendarik, vit të brishtë. Por...

Alzheimer: Ndotja e ajrit mund të jetë një shkak i rëndësishëm i demencës

Prej kohësh dyshohet se thithja e ajrit të ndotur është një faktor rreziku jo i papërfillshëm për format patologjike të plakjes së trurit. Hulumtimi...

Ekspertët: Përdorimi i kufjeve nga fëmijët mund të çojë në probleme shëndetësore afatgjata

Ekspertët paralajmërojnë se përdorimi i kufjeve paraqet rreziqe të konsiderueshme për shëndetin e fëmijëve. Në një sondazh kombëtar të kryer në SHBA, dy nga...

“Puna më e vështirë në botë”: Siberianët rregullojnë anije në minus 50 gradë

“Vymorozka” është termi që banorët e Jakutisë përdorin për të përshkruar punën e lodhshme, e cila kryhet përgjatë disa javëve në disa prej kushteve...

Dubai do të ndërtojë “Kullën e Orës” rezidenciale të më të lartë në botë

Dubai ka vendosur t’i shtojë vendit një tjetër figurë madhështore në horizontin e tij, duke ndërtuar një “kullë ore” të lartë 450 metra. Kulla Aeternitas...
- Advertisment -

Aktualitet Sport

Oficeri i sigurisë në Mekë ndihmon pelegrinin me aftësi të kufizuara për të parë Qaben

Në një veprim që ka fituar zemrat në mbarë botën, një oficer sigurie në Xhaminë e Madhe në Mekë është parë duke ndihmuar një...

Prigozhin është gjallë? Fotografitë e një burri në një tren kanë “ndezur” rrjetet sociale

Rrethanat rreth vdekjes së komandantit të Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, kanë nxitur shumë teori konspirative dhe spekulime, por që asnjëra prej të cilave nuk...

Boronica më e madhe në botë e rritur në Australi shënon rekord botëror

Një fermë australiane ka shënuar rekord të ri botëror për kultivimin e boronicës më të madhe në botë. “Përbindëshi” i cili peshon 20.4 g dhe...

Orari i agjërimit në Botë për vitin 1445/2024

Cilat janë orët më të shkurtra dhe më të gjata të agjërimit në Ramazan 1445/2024? Kili regjistron orët më të shkurtra të agjërimit në Ramazan...

Koprolalia: Të thuash fjalë të turpshme në mënyrë të pakontrolluar

Ndonjëherë njerëzit nuk mund të përmbahen. Të gjithë kemi një kufi. Por çfarë ndodh kur ka njerëz që e kalojnë këtë kufi dhe pas...

Konsiderohej i vrarë në luftë, Komandant “Raketa” tregon si u kthye i gjallë në të pamen e tij

Rrahman Rrustemi që ishte njohur në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës si Komandant “Raketa” ishte menduar nga familjarët si i vdekur. Ai ka rrëfyer se...

Mimozat e Arta të Shqipërisë – Pse Vlerësohen dhe si Ruhen Gjatë

Të përkëdhelurat e diellit dimëror kanë çelur dhe hijeshojnë mrekullisht. Janë të parat lule pemësh që me pamjen dhe aromën madhështore sinjalizojnë që nuk ka...

Viti i brishtë si rregullator i stinëve dhe sinkronizues i vitit kalendarik dhe vitit diellor

Sot është 29 shkurt. Kjo datë që ndodh një herë në katër vjet, ky fakt e bën këtë vit kalendarik, vit të brishtë. Por...

Alzheimer: Ndotja e ajrit mund të jetë një shkak i rëndësishëm i demencës

Prej kohësh dyshohet se thithja e ajrit të ndotur është një faktor rreziku jo i papërfillshëm për format patologjike të plakjes së trurit. Hulumtimi...

Ekspertët: Përdorimi i kufjeve nga fëmijët mund të çojë në probleme shëndetësore afatgjata

Ekspertët paralajmërojnë se përdorimi i kufjeve paraqet rreziqe të konsiderueshme për shëndetin e fëmijëve. Në një sondazh kombëtar të kryer në SHBA, dy nga...

“Puna më e vështirë në botë”: Siberianët rregullojnë anije në minus 50 gradë

“Vymorozka” është termi që banorët e Jakutisë përdorin për të përshkruar punën e lodhshme, e cila kryhet përgjatë disa javëve në disa prej kushteve...

Dubai do të ndërtojë “Kullën e Orës” rezidenciale të më të lartë në botë

Dubai ka vendosur t’i shtojë vendit një tjetër figurë madhështore në horizontin e tij, duke ndërtuar një “kullë ore” të lartë 450 metra. Kulla Aeternitas...
- Advertisment -

Aktualitet Muzike

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...