9 C
Pec
E premte, 5 Mars, 2021

Alarm i kuq për planetin

Synimet Kombëtare të Klimës (NDC) nuk janë afër arritjes së asaj që përcaktohet nga Marrëveshja e Klimës në Paris, e cila parashikon ngadalësimin e...

Arsyeja pse Bill Gates nuk përdor iPhone

Bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates mori pjesë në takimin e tij të parë në Clubhouse, aplikacionin i cili ka shpërthyer në popullaritet së fundit. Ai...

Para se të ua lini telefonin në duar fëmijëve, lexojeni këtë

Pavarësisht sa shumë smartphone-ët e kanë thjeshtuar jetën tonë, por shpesh harrojmë sa shumë ndikojnë ato në jetën e fëmijëve tanë. Dhe sa më shumë...

“Topi i zjarrtë” mbi Kanadanë, drita e pazakontë në qiell çuditi qytetarët

Një top i madh i zjarrtë ka ndriçuar qiellin mbi Alberta të Kanadasë, duke i lënë të çuditur banorët e atjeshëm. Megjithatë, ekspertët thonë se...

Magjia e ujëvarës së “zjarrtë”

Duket sikur llava po bie nga faqja e një mali, por në fakt është një iluzion optik, gjithsesi magjepsës. Fenomeni i rrallë, që quhet...

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19, çifti turk merr vlerësimin e lartë nga Gjermania

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të dekorojë zbuluesit e vaksinës kundër COVID-19, Ozlem Tureci dhe Ugur Sahin, me Urdhrin e Meritës për kontributin...

Mbetën të hutuar kur panë atë që dukej si një tornado, por u befasuan kur kuptuan se ishte një tjetër fenomen i rrallë

Shoferët dhe jo vetëm në Argjentinë kanë mbetur të habitur kur zbuluan një tufë mushkonjash që kishin krijuar një formacion të tmerrshëm si tornado...

Imazhet e reja të Marsit të sjella nga roveri, shfaqin planetin e kuq edhe më mahnitës

Rover Perseverance ka arritur të vendoset në mars të enjten e kaluar, kështu që po bën atë që çdo banor i ri bën këto...

Me rollera në mbrojtje të ligjit, policët ua vështirësojnë aktivitetin keqbërësve

Policia në qytetin më të madh të Pakistanit, Karaçi, e ka themeluar njësinë e policëve të pajisur me këpucë me rrota në përpjekje për...

Rreth 2.500 gjuhë në botë drejt zhdukjes

Aktualisht ekzistojnë rreth 7 mijë gjuhë në botë dhe afërsisht 2.500 prej tyre po përballen me rrezikun e zhdukjes, paralajmëroi një përfaqësues i Organizatës...

Në Berlin do të ndërtohet një objekt fetar që do t’i bëjë bashkë myslimanët, krishterët dhe hebrenjtë

Në vendin e një kishe të shkatërruar nga regjimi komunist i Gjermanisë Lindore, një objekt i ri fetar do të ndërtohet, i cili do...

Ariu sulmoi një grua që ndodhej në tualet

Një grua në Alaskë thotë se “u hodh përpjetë dhe bërtiti” kur u sulmua nga një ari derisa ishte duke e përdorur tualetin. Shannon Stevens...
- Advertisment -

Aktualitet Sport

Alarm i kuq për planetin

Synimet Kombëtare të Klimës (NDC) nuk janë afër arritjes së asaj që përcaktohet nga Marrëveshja e Klimës në Paris, e cila parashikon ngadalësimin e...

Arsyeja pse Bill Gates nuk përdor iPhone

Bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates mori pjesë në takimin e tij të parë në Clubhouse, aplikacionin i cili ka shpërthyer në popullaritet së fundit. Ai...

Para se të ua lini telefonin në duar fëmijëve, lexojeni këtë

Pavarësisht sa shumë smartphone-ët e kanë thjeshtuar jetën tonë, por shpesh harrojmë sa shumë ndikojnë ato në jetën e fëmijëve tanë. Dhe sa më shumë...

“Topi i zjarrtë” mbi Kanadanë, drita e pazakontë në qiell çuditi qytetarët

Një top i madh i zjarrtë ka ndriçuar qiellin mbi Alberta të Kanadasë, duke i lënë të çuditur banorët e atjeshëm. Megjithatë, ekspertët thonë se...

Magjia e ujëvarës së “zjarrtë”

Duket sikur llava po bie nga faqja e një mali, por në fakt është një iluzion optik, gjithsesi magjepsës. Fenomeni i rrallë, që quhet...

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19, çifti turk merr vlerësimin e lartë nga Gjermania

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të dekorojë zbuluesit e vaksinës kundër COVID-19, Ozlem Tureci dhe Ugur Sahin, me Urdhrin e Meritës për kontributin...

Mbetën të hutuar kur panë atë që dukej si një tornado, por u befasuan kur kuptuan se ishte një tjetër fenomen i rrallë

Shoferët dhe jo vetëm në Argjentinë kanë mbetur të habitur kur zbuluan një tufë mushkonjash që kishin krijuar një formacion të tmerrshëm si tornado...

Imazhet e reja të Marsit të sjella nga roveri, shfaqin planetin e kuq edhe më mahnitës

Rover Perseverance ka arritur të vendoset në mars të enjten e kaluar, kështu që po bën atë që çdo banor i ri bën këto...

Me rollera në mbrojtje të ligjit, policët ua vështirësojnë aktivitetin keqbërësve

Policia në qytetin më të madh të Pakistanit, Karaçi, e ka themeluar njësinë e policëve të pajisur me këpucë me rrota në përpjekje për...

Rreth 2.500 gjuhë në botë drejt zhdukjes

Aktualisht ekzistojnë rreth 7 mijë gjuhë në botë dhe afërsisht 2.500 prej tyre po përballen me rrezikun e zhdukjes, paralajmëroi një përfaqësues i Organizatës...

Në Berlin do të ndërtohet një objekt fetar që do t’i bëjë bashkë myslimanët, krishterët dhe hebrenjtë

Në vendin e një kishe të shkatërruar nga regjimi komunist i Gjermanisë Lindore, një objekt i ri fetar do të ndërtohet, i cili do...

Ariu sulmoi një grua që ndodhej në tualet

Një grua në Alaskë thotë se “u hodh përpjetë dhe bërtiti” kur u sulmua nga një ari derisa ishte duke e përdorur tualetin. Shannon Stevens...
- Advertisment -

Aktualitet Muzike

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...