8.1 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Çdo gjë gati për betejën vendimtare ne Siri

Forcat e armatosura siriane që mbështesin SHBA-të, po i afrohen vendit të quajtur Baguz, që vlerësohet të jetë baza e fundit e grupit të ashtuquajtur ,,Shteti Islamik,,.

Sipas informacioneve që ofron agjencia e lajmeve Rojters, sot pritet të zhvillohet beteja vendimtare e ,,Frontit Demokratik Sirian,, për marrjen e Baguzës, ku ditëve të fundit shumë ushtarë ekstremist dhe përkrahës të tyre janë tërhekur ne këtë loklaitet që gjindet në kufi me Irakun.

Të premtën nga kjo zonë është larguar grupi i fundit i civliëve kështu që ofaziva e forcave Demokratike Siriane, pritet të vazhdoj.

Problemi kryesorë i forcave Demokratike Siriane, qëndron në faktin se në këtë lokalitet ka shumë zona të minuara që edhe e pengon avasimin më të shpetë dhe marrjen e kësja bazë që mbahet nga terroristët.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...