15.7 C
Pec
E hënë, 15 Prill, 2024

Çfarë është RM-70 Vampire, “kërcënimi i madh” që po ndjek Belgorodin e Rusisë

Rusia ka shkatërruar dhjetëra raketa të lëshuara nga territori ukrainas nga sistemet e raketave Vampire (MLRS) të prodhuara nga Çekia gjatë fundjavës, sipas Moskës, ndërsa përplasjet vazhdojnë përgjatë kufirit midis dy vendeve.

Të hënën në mëngjes, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte ndërprerë një sulm ukrainas në Belgorod nga një RM-70 Vampire MLRS.

Mbrojtja ajrore ruse “shkatërruan 10 raketa në ajër” mbi rajonin kufitar rreth orës 8:30 të mëngjesit me orën lokale, citohet të ketë thënë Moska.

Në një kohë të ngjashme të dielën, Rusia theksoi se kishte rrëzuar nëntë predha Vampire mbi rajonin Belgorod, i cili kufizohet me Ukrainën verilindore.

Në një deklaratë të veçantë të dielën, Kremlini shtoi se forcat e tij kishin rrëzuar 23 predha Vampire ditën e kaluar dhe shkatërruan një automjet luftarak Vampire MLRS afër kufirit të Belgorodit me Ukrainën.

Forcat ukrainase kanë përdorur Vampire MLRS që në ditët e para të luftës.

Ato janë sisteme standarde artilerie që janë përdorur shpesh në sulme ndërkufitare, ka thënë Marina Miron, një studiuese në Departamentin e Studimeve të Luftës në King’s College në Londër.

Sistemet përdoren për “shpërthime të përqendruara zjarri”, duke lëshuar deri në 40 predha në më pak se një minutë, tha ajo për Newsweek.

Vampire është ndërtuar mbi shasinë e një kamioni 8×8, duke e lejuar sistemin të lirojë shpejt pozicionin nga i cili qëlloi përpara se armiku të mund ta lokalizojë atë dhe ta sulmojë atë, mendon Miron.

Ndryshe, Rusia ka raportuar zjarr të vazhdueshëm artilerie në rajonin e Belgorodit që ia atribuoi forcave ukrainase gjatë më shumë se dy viteve të luftës.

Granatimet janë bërë një dukuri e zakonshme dhe guvernatori i rajonit, Vyacheslav Gladkov, bëri të ditur të hënën se dy persona ishin vrarë në granatimet përtej kufirit në fshatin Nikolskoe, në jug të qytetit të Belgorodit.

Ukraina mund të jetë duke e përdorur më shumë Vampire MLRS në javët e fundit për shkak të mungesës së municioneve artilerie 155 mm, mendon Miron. Vampire MLRS përdor predha 122 mm.

“Mund të supozohet se Ukraina ka më shumë predha të kalibrit 122 mm, kjo është arsyeja pse mbështetja e madhe te Vampire”, tha ajo. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...