31.3 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Çfarë na sjellin zgjedhjet për Parlamentin Evropian?

Mandati pesëvjeçar i Parlamentit Evropian në largim u shënua nga sfida të shumta, disa prej të cilave vënë në provë unitetin e Bashkimit Evropian.

Ngjarjet më domethënëse që shënuan vitet e mëparshme janë dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian (ajo mori pjesë në zgjedhjet e 2019), pandemia COVID-19 dhe agresioni rus kundër Ukrainës.

Çështja që ka shkaktuar më shumë mosmarrëveshje dhe përçarje brenda BE-së, që nga vala e madhe e emigrantëve në vitin 2015, është politika e migracionit dhe azilit. Pikërisht në këtë temë përfituan shumë parti të ekstremit të djathtë, jo vetëm në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, por edhe në nivel kombëtar.

Temat kryesore të diskutuara në këtë fushatë janë siguria e Bashkimit Evropian, situata në Ukrainë, migrimi, Marrëveshja e Gjelbër (plani për një BE neutrale ndaj klimës), standardet e jetesës.

Sondazhet parashikojnë se Partia Popullore Evropiane (EPP) do të fitojë 176 mandate, që është më pak se 182 mandate që fitoi në zgjedhjet e mëparshme. Grupi i Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) do të ketë 144 mandate në vend të 156 mandateve aktuale. Pritet që grupi politik Renew Europe të marrë 82, në vend të 108 mandateve aktuale. Rënia më e madhe parashikohet për grupin politik të Gjelbrit/Aleancës së Lirë Evropiane, nga 74 në 41. Edhe e majta ka shënuar rënie nga 41 në 32. E djathta ekstreme Identiteti dhe Demokracia mund të fitojë 66 mandate, 6 më pak se numri aktual i mandatet. Numri i konservatorëve dhe reformistëve evropianë pritet të rritet nga 62 në 72. Këtë herë numri i deputetëve që do t’i përkasin klubit të pavarur parlamentar do të rritet ndjeshëm.

Në mbledhjen aktuale të Parlamentit Evropian, koalicioni që ka shumicën përbëhet nga Partia Popullore Evropiane (EPP), Socialistët dhe Demokratët (S&D), Renew Europe (RE) dhe të Gjelbrit. Nëse në zgjedhje konfirmohen rezultatet e parashikuara nga sondazhet, ky koalicion do të ketë shumicën në mbledhjen e ardhshme të Parlamentit Evropian. Grupet më të mëdha politike, si EPP dhe PES, përjashtuan mundësinë e bashkëpunimit me partitë e ekstremit të djathtë. Këtë e tha në fjalimin e saj gjatë debatit të fundit televiziv, Ursula von der Leyen, presidente aktuale e Komisionit Evropian dhe kandidate e PPE për rizgjedhje.

“Nëse shikoni Aleancën Kombëtare (Marine Le Pen) ose AFD-në, të gjithë kanë diçka të përbashkët: ata janë miqtë e Putinit dhe duan të shkatërrojnë Evropën”, tha Von der Leyen.

Një nga liderët kryesorë të grupit politik Renew Europe, presidenti francez, Emmanuel Macron, në fjalimet dhe iniciativat politike, thekson nevojën për të reformuar Bashkimin Evropian, para së gjithash, arkitekturën evropiane të sigurisë dhe mbrojtjes, në mënyrë që BE-ja të përgjigjet. ndaj sfidave dhe kërcënimeve bashkëkohore.

Në një leksion në Sorbonë, ai vuri në dukje se BE-ja dëshiron të jetë një “lider botëror deri në vitin 2030” në pesë sektorë strategjikë: inteligjencën artificiale, hapësirën, bioteknologjinë, informacionin kuantik dhe kapacitetet e energjisë së rinovueshme dhe bërthamore./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...