3.7 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

Chabert: Kosova duhet të kandidojë për shtet anëtare me të drejta të plota Organizatën Botërore të Frankofonisë

Ambasadori francez në Prishtinë, Didier Chabert, ka thënë sot se Kosova si shtet i pavarur dhe sovran, e ka kohën që të jetë anëtare me të drejta të plota në Organizatën Botërore të Frankofonisë.

DeklaratëN, Chabert e bëri në një konferencë për media me rastin e hapjes së Javës së Frankofonisë, që do të zgjasë prej 5 deri më 31 mars. Për këtë, ai tha se samiti i ardhshëm do të mbahet pas dy vjetëve, ndërsa duhet të përmbushen dy kushte.

Së pari, siç tha ai, Kosova duhet të kandidojë për shtet anëtare me të drejta të plota dhe të përmbush kriteret për të marrë atë status.

Chabert, tha se është nder dhe kënaqësi që të marrë pjesë në hapjen e Javës së Frankofonisë, pasi që sipas tij, Frankofonia është pasarelë e humanizmit.

Ai tha se ky vit do të prezantohet më një ngjarje shumë të veçantë, siç është hapja e një ekspozite franceze në Prishtinë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...