17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Çka duhet të dini për alergjitë?

Alergjia është një përgjigje e sistemit imunitar ndaj një substance të huaj që zakonisht nuk është e dëmshme për trupin tuaj. Këto substanca të huaja quhen alergjenë. Ato mund të përfshijnë ushqime të caktuara, polen ose zbokth të kafshëve shtëpiake.

Detyra e sistemit tuaj imunitar është t’ju mbajë të shëndetshëm duke luftuar patogjenët e dëmshëm. Ai e bën këtë duke sulmuar çdo gjë që mendon se mund ta vërë trupin tuaj në rrezik. Në varësi të alergjenit, kjo përgjigje mund të përfshijë inflamacion, teshtitje ose një sërë simptomash të tjera.

Alergjitë janë të zakonshme. Disa trajtime mund t’ju ndihmojnë të shmangni simptomat tuaja.

Simptomat e alergjive

Simptomat që përjetoni për shkak të alergjive janë rezultat i disa faktorëve. Këto përfshijnë llojin e alergjisë që keni dhe sa e rëndë është alergjia.

Nëse merrni ndonjë medikament përpara një reagimi alergjik të parashikuar, mund të përjetoni ende disa nga këto simptoma, por ato mund të reduktohen.

Shkaqet e alergjive

Studiuesit nuk janë saktësisht të sigurt pse sistemi imunitar shkakton një reaksion alergjik kur një substancë e huaj normalisht e padëmshme hyn në trup, shkruan Healthline.

Alergjitë kanë një komponent gjenetik. Kjo do të thotë që prindërit mund t’ua kalojnë ato fëmijëve të tyre. Megjithatë, vetëm një ndjeshmëri e përgjithshme ndaj reaksioneve alergjike është gjenetike.

Llojet e zakonshme të alergeneve përfshijnë:

  • Produktet e kafshëve. Këto përfshijnë zbokthin e kafshëve shtëpiake, mbeturinat e marimangave të pluhurit dhe buburrecat.
  • Barnat. Penicilina dhe ilaçet e tjera janë shkaktarë të zakonshëm.
  • Ushqimet. Alergjitë ndaj grurit, arrave, qumështit, butakëve dhe vezëve janë të zakonshme.
  • Pickimet e insekteve. Këto përfshijnë bletët, grerëzat dhe mushkonjat.
  • Myku. Sporet e ajrit nga myku mund të shkaktojnë një reagim.
  • Bimët. Poleni nga bari, barërat e këqija dhe pemët, si dhe rrëshira nga bimët dhe lisi helmues, janë alergjenë shumë të zakonshëm të bimëve.
  • Alergjenë të tjerë. Lateksi, i gjetur shpesh në dorëzat dhe prezervativët latex, dhe metale si nikeli janë gjithashtu alergjenë të zakonshëm./Njeshi/
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...