15 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

CNN: Asetet e SHBA-së në rajon që mund të ndihmojnë në mbrojtje ndaj sulmeve të Iranit

Aeroplanmbajtësja e Grupit për Sulm Dwight D. Eisenhower mbetet në rajon, tani pasi zyrtarët thonë se Irani lëshoi ​​dhjetëra dronë drejt Izraelit.

Grupi i sulmit përfshin 6000 marinarë, kryqëzorin me raketa të drejtuara të klasit Ticonderoga USS Philippine Sea (CG 58) dhe shkatërruesit e raketave të drejtuara të klasit Arleigh Burke USS Mason (DDG 87) dhe USS Gravely (DDG 107).

Shkatërruesit kanë aftësinë për të kapur raketa. Ata kanë kapur vazhdimisht lëshimin e raketave nga proxie’t iranianë.

Grupi përfshin gjithashtu Carrier Air Wing Three, i cili përbëhet nga nëntë skuadra duke përfshirë katër skuadrat gjuajtëse sulmuese.

Për më tepër, sistemet e mbrojtjes ajrore për mbrojtjen e forcave amerikane ekzistojnë në Irak, Siri dhe Jordani, njofton CNN/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...