11.8 C
Pec
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Danimarka do të nisë me rekrutimin e grave në ushtri, një lëvizje e rrallë kjo

Danimarka planifikon që të rekrutojë gra në shërbimin ushtarak.

Qeveria daneze ka njoftuar këtë të mërkurë për këtë lëvizje, duke u bërë një nga disa pak vende që ju kërkon grave që të shërbejnë në forcat e armatosura.

“Një rekrutim më I fortë, përfshirë barazi të plotë gjinore, duhet të kontribuojë në zgjidhjen e sfidave të mbrojtjes, mobilizimit kombëtar dhe menaxhimin e forcave tona”, ka thënë Ministri i Mbrojtjes, Troel Lund Pulsen gjatë një konference.

Gratë në Danimarkë munden që vullnetarisht të shërbejnë në ushtri. Në vitin 2023 ato përbënin çerekun er njësive./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...