8.3 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

Delegacioni i Hamasit mbërrin në Kajro për bisedimet e armëpushimit në Gaza

Reuters ka raportuar se një delegacion i Hamasit ka mbërritur në Kajro për të zhvilluar bisedime të ndjeshme për armëpushimin në Gaza.

Delegacioni udhëhiqet nga zëvendës-shefi i Hamasit në Gaza, Khalil Al-Hayya, tha një zyrtar i lartë për gazetën.

Një zyrtar palestinez i njohur me bisedimet e armëpushimit i tha Reuters se ata nuk ishin ende afër finalizimit të një marrëveshjeje, kur u pyet nëse një i tillë ishte i afërt.

Një delegacion izraelit pritet të mbërrijë edhe në Kajro, kryeqytetin egjiptian, për të marrë pjesë në bisedime.

Zyrtarët amerikanë kanë pohuar se Izraeli ka pranuar përkohësisht një marrëveshje me faza gjashtë-javore të pengjeve dhe armëpushimit, e cila do të fillonte me lirimin e të plagosurve, të moshuarve dhe pengjeve femra, por ishte e paqartë të shtunën nëse Hamasi do ta pranonte atë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...