16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Delegacioni i Hamasit mbërrin në Kajro për bisedimet e armëpushimit

Negociatorët e Hamasit kanë mbërritur në Kajro për bisedime të mëtejshme mbi një armëpushim të mundshëm në Gaza, tha një zyrtar i Hamasit për Reuters.

“Rezultatet sot do të jenë të ndryshme. Ne kemi arritur një marrëveshje për shumë pika dhe disa pika mbeten”, tha një burim egjiptian i sigurisë për Reuters.
Një zyrtar palestinez i paidentifikuar i njohur me përpjekjet e ndërmjetësimit shprehu gjithashtu optimizëm të kujdesshëm.

“Gjërat duken më mirë këtë herë, por nëse një marrëveshje është gati do të varet nëse Izraeli ka ofruar atë që duhet për të ndodhur”, tha ai.

Negociatat janë penguar nga kërkesa e gjatë e Hamasit që Izraeli të angazhohet për t’i dhënë fund përplasjes së tij ofensive me këmbënguljen e Izraelit për të rifilluar operacionet e tij për të çmontuar Hamasin pas çdo armëpushimi.

Delegacioni i Hamasit udhëtoi për në Kajro nga selia e lëvizjes së saj në Katar, e cila së bashku me Egjiptin është e përfshirë në ndërmjetësimin e negociatave.

Drejtori i CIA-s, William Burns, kishte mbërritur të premten me qëllim të diplomacisë indirekte, raporton Reuters, duke cituar burime egjiptiane./Njeshi

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...