17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

“Dështim total”, Molliqaj numëron të gjitha marrëveshjet e Kurtit me Serbinë

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka numëruar në një status në Facebook të gjitha marrëveshjet e kryeministrit Albin Kurti me Serbinë.

Ai thotë se këto kanë qenë “dështim total” dhe ka treguar arsyet pse. Kurti deri sot në marrëveshjet e pjesshme me Serbinë ka qenë dështim total.

Marrëveshja për Energjinë – Legalizohet një kompani publike e Serbisë që ta bëjë inkasimin, mirëmbajtjen, faturimin e energjisë elektrike për veriun. Ende vazhdojmë të paguajmë rrymën për atë pjesë.

Marrëveshja për Letërnjoftime – legalizon në Kosovë letërnjoftimet e strukturave paralele.Marrëveshja e Targave – legalizon në Kosovë targat e veturave Km, Pr etj, të lëshuara nga strukturat paralele. Heqja e barrikadave – marrëveshje e fshehur, ku barrikaduesit e armatosur amnistohen.

Marrëveshja për të pagjeturit – Kosova heq dorë nga termi që insistonte “të zhdukurit me dhunë”. Me këtë marrëveshje ne barazohemi me Serbinë, përderisa Serbia heq përgjegjësinë shtetërore për zhdukjen e mijëra civilëve.

Filmat policore në veri, u dëshmuan aventura të rrezikshme që degraduan pozicionin tonë në dialog dhe zvogëluan sovranitetin tonë në atë pjesë. Për ditë të tëra e lamë policinë pa ndërruar turne e pa rroba, të bllokuar, përderisa shtesat e pagës nuk ia paguajnë që 3 muaj. Zgjedhjet lokale nuk po i begenisë askush përpos Kurtit. Krejt këto janë katalizatorë të Zajednicës, të cilën Kurti e ktheu si kryefjalë të dialogut./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...