10.1 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Dhjetë shenja që ju pengon gluteni

Vlerësohet se pothuajse 40% e popullsisë botërore është intolerante ndaj glutenit. Nëse e keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme, kjo mund të nënkuptojë që edhe ju i takoni këtij grupi.

Më shumë se 55 sëmundje lidhen me glutenin, proteinën që gjendet në grurë, thekër dhe elb.

Vlerësohet se në 99% të personave që kanë intolerancë ndaj glutenit apo sëmundje celiake ky çrregullim nuk diagnostikohet.

Në vijim sjellim shenjat që tregojnë se ju pengon gluteni:

• Çrregullime të tretjes, si gazrat, fryrja, diarreja dhe madje edhe kapsllëku (më të theksuara tek fëmijët pas konsumimit të glutenit);

• Keratoza pilaris (e njohur edhe si “lëkura e pulës”) në duar;

• Lodhja apo rraskapitja pas konsumimit të ushqimit që përmban gluten;

• Diagnoza e sëmundjeve autoimune, si tiroiditi Hashimoto, artriti reumatoid, lupusi, psoriaza, koliti ulcerativ, skeloderma ose skleroza e shumëfishtë;

• Simptomat neurologjike si marramendja ose ndjenja që nuk keni ekuilibër;

• Çekuilibri hormonal;

• Kokëdhimbjet e migrenës;

• Diagnoza e sindromës së lodhjes kronike ose fibromiaglisë;

• Inflamacionet, ënjtja ose dhembja në nyja (gishta, gjunjë, ije);

• Problemet me disponim, si ankthi, depresioni dhe luhatjet në disponim.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...