18.2 C
Pec
E martë, 24 Maj, 2022

Dhjetë të vrarë dhe nëntë të plagosur nga sulmi me raketa në një autobus në Siri

Një sulm me raketë në një autobus ushtarak ka vrarë 10 ushtarë dhe ka plagosur nëntë të tjerë në veriperëndim të Sirisë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve e vendit SANA.

Numri i të vdekurve është më i madhi i raportuar në radhët proqeveritare nga një sulm rebel që nga një marrëveshje armëpushimi, e ndërmjetësuar nga Rusia dhe Turqia në mars 2020.

Armëpushimi është mbajtur, pavarësisht sulmeve sporadike nga të dyja palët, duke përfshirë sulmet e vazhdueshme ajrore ruse.

Autobusi u sulmua në perëndim të provincës Alepo, të premten në mëngjes, tha agjencia e lajmeve SANA.

Sulmuesit goditën autobusin me një raketë antitank.

Kreu i lëvizjes shiite të armatosur rëndë të Libanit Hezbollah, i cili ka ndërhyrë në Siri në mbështetje të presidentit Bashar al-Assad, ofroi ngushëllimet e tij për të vdekurit në një fjalim televiziv më vonë të premten.

Një burim ushtarak pro Damaskut i tha Reutersit se të vrarët në autobus ishin luftëtarë shiitë proqeveritarë nga qytetet Nubl dhe Zahraa.

Qeveria e Asadit është mbështetur në forcat paraushtarake lokale dhe luftëtarët aleatë nga vende, duke përfshirë Libanin dhe Irakun, për të rimarrë pjesë të territorit në luftën 11-vjeçare të vendit.

Siria veriperëndimore është bastioni i fundit i madh i atyre që luftojnë kundër qeverisë së Asadit dhe aleatëve të saj./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...