15.2 C
Pec
E premte, 2 Qershor, 2023

Dimension i ri i raporteve me Finlandën, deputetët finlandezë me grup të miqësisë me Kosovën

Deputetët e Parlamentit finlandez një ditë më parë kanë themeluar grupin parlamentar të miqësisë me Kosovën.

Lajmin e ka bërë të ditur ish-ministrja e Çështjeve Evropiane, Tytti Tuppuarainen, njëherësh udhëheqëse e grupit.

“Sot, deputetët e Parlamentit Finlandez kanë themeluar Grupin Parlamentar të Miqësisë me Kosovën”, ka shkruar ajo në Twitter.

Tuppuarainen do ta udhëheq këtë grup bashkë me nënkryetarin Mikko Savola, deputet dhe ish-ministër i Mbrojtjes.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi.

“Kosova dhe Finlanda i sjellin marrëdhëniet e tyre në një dimension të ri. Faleminderit Tytti Tupppuarainen për kontributin tuaj në forcimin e marrëdhënieve midis vendeve tona.

Lidhja jonë bëhet më e fortë. Orientimi ynë na afron më shumë me njëri-tjetrin”, shkruan Bislimi.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...