4.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Dioqeza e Rashkës i përgjigjet Çekut: Dëmet në Manastir nuk kanë prekur pjesën historike, do ti rregullojmë vet

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit i kanë kthyer përgjigje letrës së ministrit të Kulturës, Hajrullah Çeku, për punën e renovimit të Manastrit të Banjskës pas sulmit të 24 shtatorit.

Nga kjo Diqoezë pretendojnë se dëmtimet e 24 shtatorit s’kanë prekur Kishën apo seksionin historik, dhe se përfshijnë vetëm një derë metalike e kohëve të fundit dhe pjesën jashtë kompleksit kryesor të Manastirit. Prandaj në reagim thonë se Dioqeza ka siguruar fondet nga Manastiri Hilandar dhe se së shpejti do të riparohen dëmet.

“Duke qenë se dëmi i Manastirit të Banjskës më 24 shtator nuk u shkaktua në kishë ose në seksionin historik, por përfshinte një portë metalike të thyer me origjinë të kohëve të fundit dhe dëmtime në konakun jashtë kompleksit kryesor të manastirit, duke kërkuar riparime bravandreqës dhe zdrukthtari, ne e gjykojmë të nevojshme. për të informuar opinionin se Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit tashmë ka siguruar mjetet e nevojshme për këto riparime, falë një donacioni nga Fondacioni i Manastirit Hilandar dhe se së shpejti do të riparohen dëmet”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Çeku kur kishte bërë publike letrën e tij, kishte thën se Qeveria e Kosovës po e konkretizon edhe zyrtarisht zotimin e saj të 27 shtatorit për sanimin e dëmeve në Manastirin e Banjskës të shkaktuara nga sulmi i 24 shtatorit.

“Zotimin e dhënë në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës të datës 27 shtator 2023 për sanimin e dëmeve në Manastirin e Banjskës në Zveçan, të shkaktuara nga sulmi terrorist i datës 24 shtator, po e konkretizojmë më shkresën zyrtare drejtuar Dioqezës Rashkë – Prizren. Konform detyrimeve, autorizimeve kushtetuese dhe ligjore ftojmë autoritetet e Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë për bashkërendim të veprimeve deri në ndërhyrjet e nevojshme restauruese për sanimin e dëmeve në këtë aset të trashëgimisë kulturore”, kishte shkruar Çeku.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...