23.4 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Disa nga komplikimet e një dhëmbi të plasaritur, si ta parandaloni

Dhëmbët janë të brishtë dhe të prirur për plasaritje ose thyerje; çdo individ mund të zhvillojë një frakturë dhëmbi. Megjithatë, shtrirja e kësaj linje thyerjeje mund të ndryshojë në madhësi dhe thellësi.

Linjat e vogla të thyerjes janë zakonisht të padëmshme; një vijë e gjerë frakture shtrihet më thellë dhe mund të thyejë ose çajë dhëmbin. Le t’i hedhim një vështrim më të thellë këtij komplikacioni oral.

Dhëmbët plasariten për disa arsye, si për shembull:

-Mbushjet e mëdha dentare mund të dobësojnë strukturën e dhëmbit përreth, e cila në fund mund të frakturohet.

-Lëndimet ose aksidentet që shkaktojnë një goditje në gojë mund të rezultojnë në fraktura të dhëmbëve.

-Forca e tepërt që shkaktohet nga kërcitja e dhëmbëve ose nga ushqimi i fortë.

-Ndryshime të papritura në temperaturën e gojës.

-Kafshimi ose përtypja e objekteve komplekse.

-Plakja, pasi i bën dhëmbët tuaj të brishtë.

Si të identifikoni një dhëmb të plasaritur?

Jo të gjithë dhëmbët e çarë shkaktojnë shenja dhe simptoma. Ndonjëherë pacienti mund të zhvillojë ndjeshmëri ndaj nxehtësisë, të ftohtit ose ëmbëlsisë, ënjtje të mishrave të dhëmbëve që rrethojnë dhëmbin dhe dhimbje gjatë përtypjes, veçanërisht pas lëshimit të kafshimit.

Si të diagnostikoni një dhëmb të plasaritur?

Shpesh është sfiduese për të diagnostikuar çarjet duke përdorur një rreze X. Plasaritjet mund të vizualizohen duke përdorur xham zmadhues ose duke përdorur një bojë. Është thelbësore t’i kushtohet rëndësi mishrave të dhëmbit për të kontrolluar shenjat e inflamacionit. Një metodë radiografike e avancuar si Tomografia e Kompjuteruar me Rreze Konike (CBCT) mund të vlerësojë pozicionin, përparimin dhe shtrirjen e saktë të plasaritjes.

Komplikimet e një dhëmbi të plasaritur

Një dhëmb i plasaritur i patrajtuar mund të çojë në disa komplikime, të tilla si:

-Era e keqe e gojës për shkak të ushqimit

-Ndjeshmëri ndaj nxehtësisë dhe të ftohtit

-Nyjet limfatike të fryra

-Dhimbje gjatë ngrënies

-Mishrat e fryra

Parandalimi

1. Mbani masat e higjienës orale dhe shkoni për kontrolle të rregullta dentare.

2. Jini të kujdesshëm kur kafshoni ushqime të forta.

3. Nëse merreni me sporte, vishni një mbrojtës goje dhe shmangni kërcitjen e dhëmbëve gjatë natës.

4. Nëse keni një dhëmb të çarë, pastrojeni gojën me ujë të ngrohtë për të reduktuar ënjtjen. Përveç kësaj, qetësuesit kundër dhimbjeve ndihmojnë në pakësimin e shqetësimit dhe ënjtjes.

Marrja e masave të nevojshme është mënyra më e mirë për të shmangur simptoma të tilla. Kontrollet e rregullta dentare mund t’ju ndihmojnë të identifikoni çarjet në një fazë të hershme dhe të parandaloni përparimin e tyre. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...