12.9 C
Pec
E diel, 14 Prill, 2024

Diskutohet thellimi i bashkëpunimit për avancimin e veprimtarisë së bankave

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, gjatë vizitës në Shkup, ka takuar kryetarin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Guvernatori Mehmeti e ka informuar Xhaferin lidhur me zhvillimet në ekonominë dhe veçanërisht në sistemin financiar të Kosovës, duke potencuar stabilitetin makroekonomik dhe rolin e rëndësishëm të sistemit financiar në mbështetjen e rritjes së qëndrueshme të ekonomisë së vendit.

Po ashtu, guvernatori Mehmeti vlerësoi lart bashkëpunimin e Bankës Qendrore të  Kosovës me atë të Maqedonisë së Veriut dhe shprehu përkushtimin e tij për thellim të mëtejmë të bashkëpunimit në të gjitha fushat e nevojshme për avancimin e veprimtarisë së bankave qendrore.

Ndërsa, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut falënderoi guvernatorin Mehmeti për vizitën dhe e përgëzoi për punën e mirë të Bankës Qendrore të Kosovës në sigurimin e një sistemi financiar stabil dhe në mbështetje të stabilitetit dhe zhvillimit të ekonomisë së Kosovës.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...