4.2 C
Pec
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Dislokimi i forcave shtesë britanike në Kosovë u bë pas një “kërkese urgjente nga NATO”

Rreth 200 ushtarë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit, pritet të vijnë në Kosovë, në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it.

Kjo vjen pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës në veri të Kosovës më 24 shtator dhe rritjes së tensioneve në rajon.

Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen në Britani të Madhe, Rt Hon Grant Shapps, ka folur për situatën në Kosovë, duke thënë se shtimi i forcave britanike në Kosovë vjen pas një kërkese urgjente nga NATO-ja.

“Pas një kërkese urgjente nga NATO-ja, kam autorizuar aktivizimin e një batalioni të ushtarëve britanikë për të ruajtur paqen në Kosovë”, ka shkruar Grant Shapps.

“Në ditët në vijim, qindra ushtarë dhe gra do të vendosen për të garantuar sigurinë dhe lirinë e të gjithëve në Kosovë dhe unë. e dinë se do ta bëjnë Mbretërinë e Bashkuar krenare”, ka deklaruar Grant Shapps, ka vijuar ai.

Sipas NATO-s, “përforcime të mëtejshme do të pasojnë edhe nga aleatët e tjerë”.

“Ky është një hap i kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i ka forcat dhe aftësitë që i nevojiten për të përmbushur mandatin e tij të OKB-së: të mbajë një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë. KFOR-i do të vazhdojë të veprojë në mënyrë të paanshme për të mirën e sigurisë në Kosovë dhe rajon”, vijon përgjigjja.

NATO-ja u ka bërë thirrje të dy palëve që të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, i cili, sipas tyre, është mënyra e vetme për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm për të gjitha komunitetet. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...