3.7 C
Pec
E shtunë, 9 Dhjetor, 2023

Dita e gjashtë e grevës së minatorëve, katër prej tyre në gjendje të rëndë shëndetësore

Hynë në ditën e gjashtë të grevës, minatorët e minierës me flotacion. E gjendja e tyre shëndetësore, po shkon duke u përkeqësuar.

Kryetari i Sindikatës së Minatorëve, Ibrahim Jonuzi ka thënë se vetëm sot kanë kërkuar ndihmë mjekësore 9 minatorë.

“Gjendja shëndetësore është shumë e rëndë, sot kanë kërkuar ndihmë mjekësore gjithsejtë 9 minatorë, 4 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore”, ka thënë Jonuzi.

Ai ka theksuar se pavarësisht kësaj gjendje, greva është duke vazhduar dhe do të vazhdoj  deri në realizimin e kërkesave të minatorëve.

Minatorët po kërkojnë realizimin e pagës mujore me kohë, sigurimin e kushteve të punës si dhe shkarkimin e menaxhmentit.

Së fundmi punëtorët e Bashkuar të Minierave të Amerikës kanë mbështetur grevën e minatorëve të Trepçës.

Në letrën që Punëtorët e Bashkuar të Minierave të Amerikës i kanë dërguar kryeministrit Albin Kurti,  thuhet se ata përkrahin grevën e mbi 700 punëtorëve të Trepçës, ndërsa kërkojnë zgjidhje nga qeveria sa më shpejtë.

“Punëtorët e Bashkuar të Minierave të Amerikës (UMWA) u formuan në vitin 1890 për të luftuar për sigurinë, pagat e drejta dhe dinjitetin e minatorëve – burrave dhe grave që punojnë në një nga profesionet më të rrezikshme në botë për të fuqizuar kombin e tyre dhe për të siguruar. materialet jetike të nevojshme për infrastrukturën.

Për 133 vitet e fundit ne kemi mbrojtur të drejtat e minatorëve në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe kemi qëndruar gjithmonë në solidaritet me vëllezërit dhe motrat tona sindikale anembanë globit. UMWA me krenari përkrah 710 vëllezërit dhe motrat tona kosovare të Minatorëve të Sindikatës së Pavarur të TREPÇES-it të cilët janë në grevë urie në TREPÇË KOSOVË që nga 24 tetori 2023”, thuhet në letër. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...