12.9 C
Pec
E diel, 14 Prill, 2024

Dokumentari kushtuar Ukrainës merr çmim në BAFTA

Është më e rëndësishme se kurrë të flitet për Ukrainën në BAFTA, tha regjisori Mstyslav Chernov në ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Dokumentari – i cili fitoi filmin jo në çmimin e gjuhës angleze sonte – tregon historinë e 20 ditëve që Chernov kaloi me kolegët e tij nga Associated Press në Mariupol pasi Rusia filloi luftën e saj kundër Ukrainës.

Ai tha se është “mirënjohës” që ata u nominuan në një kategori që do ta bënte filmin të dukshëm për njerëzit që zakonisht nuk mund të shikojnë dokumentarë.

“Ende vazhdoj të mendoj për Ukrainën, vazhdoj të mendoj për atë që po ndodh atje tani,” tha ai.

“Dhe ngushëllimi i vetëm për mua, që nuk jam duke filmuar atje… është se ne u japim zë ukrainasve.

“Ne vazhdojmë t’i kujtojmë botës se çfarë po ndodh tani”.

Me qytetin e vijës së parë të Avdiivka që ra në duart e forcave ruse këtë fundjavë, ai shtoi se është më e rëndësishme se kurrë që të mbahet Ukraina në ndërgjegjen e publikut.

“Ne duhet të sigurohemi që të vazhdojmë t’i kujtojmë të gjithëve. Kjo është për njerëzit e Mariupolit, ata na kanë shpëtuar jetën. Ata na kanë ndihmuar në çdo hap të rrugës. Ky film flet për ta dhe kjo është për ta”, shkruan Skynews./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...