18.1 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Dokumentet sekrete amerikane thonë se Egjipti u pajtua t’i dërgojë armatim Ukrainës

Egjipti po planifikonte të prodhonte raketa për Rusinë, por më pas e pezulloi atë përpjekje dhe vendosi të furnizonte me municion Ukrainës pas bisedimeve me zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, ka raportuar Washington Post, duke u bazuar dhe cituar dokumente të zbuluara të inteligjencës amerikane.

Mediumi kishte raportuar javën e kaluar se presidenti egjiptian Abdel Fattah el-Sisi kishte planifikuar fshehurazi të prodhonte 40,000 raketa për Rusinë. Por në një artikull të ri të enjten, bazuar në dosjet e zbuluara të Pentagonit që kishin qarkulluar në internet, gazeta tha se Kajro e pezulloi atë iniciativw në fillim të marsit.

Washington Post tha se Egjipti e miratoi gjithashtu shitjen e municionevenë SHBA “për transferim në Ukrainë”, duke e quajtur ndryshimin një “fitore të dukshme diplomatike” për administratën e presidentit Joe Biden.

Egjipti, i cili ka raporte tw mira me Rusinë, pavarësisht se është një aleat i ngushtë i SHBA-së, ka mohuar më parë planet për të prodhuar raketa për forcat ruse, duke theksuar se po ndjek një politikë të “mospërfshirjes” në luftën e Rusisë në Ukrainë.

Javën e kaluar, autoritetet amerikane arrestuan një anëtar të Gardës Kombëtare të Forcave Ajrore, duke e akuzuar atë për postimin e dokumenteve sekrete në internet të destinuara për zyrtarë të lartë të Pentagonit.

Dosjet, të cilat u shfaqën për herë të parë në uebsajtin e mediave sociale Discord, përfshinin detaje të mbështetjes ushtarake perëndimore për Ukrainën, informacione rreth përpjekjeve luftarake të Rusisë dhe inteligjencës të mbledhura nga shtetet aleate.

Zyrtarët amerikanë nuk e kanë mohuar vlefshmërinë e dokumenteve, duke pranuar se ato “paraqesin një rrezik shumë serioz për sigurinë kombëtare” dhe duken të jenë reale, megjithëse në disa raste të ndryshuara, shkruan AlJazeera, /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...