13.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Drecun: Për të përparuar në negociata, duhet të bihet dakord për formimin e Asociacionit

Milovan Drecun, kryetar i Komisionit për Kosovën në Parlamentin serb, tha se vizita e përfaqësuesit special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, në Prishtinë dhe Beograd, mund të tregojë njëfarë përgatitje për vazhdimin e negociatave më 18 mars në Ohër.

Sipas tij, çështja e parë është zgjidhja e problemit rreth formimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

“U tha se Lajçak duhet të përpiqet të afrojë qëndrimet e Beogradit dhe Prishtinës, veçanërisht në lidhje me Asociacionin. Pra, nëse bëhet fjalë për përgatitjen e një takimi të ri trepalësh, atëherë Asociacioni duhet të zgjidhet fillimisht”, tha Drecun për Tanjug.

Ai tha se deklarata e Lajçakut se në këtë moment Asociacioni nuk është objekt i negociatave është kontradiktore dhe e çuditshme, sepse siç tha ai, “nëse Asociacioni nuk është subjekt, atëherë nuk është e qartë se çfarë duhet të negociohet”.

Nëse Lajçaku dëshiron përparim, shton Drecun, kurse Kurti menjëherë pas tij thotë se nuk do ta formojë Asociacionin dhe kjo është përfundimtare, nuk është e qartë se çfarë progresi është bërë, sepse për përparim në negociatat ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, siç thotë ai. , fillimisht duhet të bihet dakord për formimin e Asociacionit. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...