11.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Drita – Gjilani, derbi i Anamoravës në fundjavë

Xhiroja e 25-të e Superligës në futboll zhvillohet këtë fundjavë.

Ndeshja kryesore e këtij vikendi do të jetë derbi i Anamoravës mes Dritës e Gjilanit.

Të kaltrit nga Gjilani janë në pozitën e dytë në tabelë me 48 pikë, plot nëntë pikë më shumë se të kuqtë që janë të tretit.

Gjilani është në formë më të mirë në pesë xhirot e fundit, kanë tri fitore, e dy barazime, karshi tri fitoreve, një barazimi e një humbje të Dritës.

Në dy duelet direkte, një i ka takuar Dritës, derisa njëra u mbyll baras.

Një tjetër derbi luhet këtë fundjavë, Llapi e pret Ballkanin. Suharekasit kanë tri barazime radhazi dhe do kërkojnë fitore që ta ruajnë lidershipin, pasi i rrezikohet.

Më keq se kampionët janë llapjanët që kanë humbur në tri sfidat e fundit.

Si pasojë e këtyre rezultateve negative, ekipi nga Podujeva ka rënë i gjashti në klasifikim. Bilanci mes tyre është i barabartë.

Ekipi i katërt i tabelës, Prishtina këtë vikend e pret Malishevën. Formë tejet e dobët për të dy ekipet në pesë ndeshjet e fundit. Kryeqytetasit kanë një fitore, dy humbje e po aq barazime.

Pak më mirë qëndrojnë malishevasit me një fitore, një humbje e tri barazime. Ata e shohin veten në pozitën e tetë.

Ecurinë më të dobët nga të gjithë skuadrat në pesë sfidat e fundit e ka Drenica, që ka vetëm një fitore dhe tjerat humbje, transmeton expres.

Ekipi nga Skenderaj i shkon Dukagjinit që fitoi në mesjavë. Para kësaj fitoreje, as klinasit nuk ishin aspak mirë, morën vetëm një pikë në katër duele.

Të besuarit e Armend Dallkut tashmë gjenden të pestit, kurse drenicasit e mbyllin renditjen.

Përballja e fundit do të jetë mes Trepçës’89 dhe Ferizajt. Ferizajasit janë në formë të mirë në këtë edicion pranveror, kanë tri fitore nga pesë ndeshjet.

Në anën tjetër, 89-shi mori fitore në mesjavë, karshi tri humbjeve e një barazimi.

Mitrovicasit janë të shtatit, derisa ferizajasit të parafundit.

Të gjitha ndeshjet e kësaj fundjave luhen nga ora 13:00./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...