16.1 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Dronët iranianë drejt Izraelit – Shtëpia e Bardhë në takim urgjent

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me zyrtarë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Dhomën e Situatave në Shtëpinë e Bardhë pas kthimit të tij nga Rehoboth, Delaware, sipas një deklarate nga Shtëpia e Bardhë.

Presidenti u informua gjithashtu për situatën në Lindjen e Mesme më herët nga këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan dhe zëvendëskëshilltari kryesor i sigurisë kombëtare Jon Finer, tha Shtëpia e Bardhë.

Shtëpia e Bardhë shtoi se Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Kryetari i Shefave të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Charles Q. Broën do të jenë midis të pranishmeve në Dhomën e Situatës, së bashku me Sullivan dhe Finer.

Nënpresidentja Kamala Harris dhe shefi i stafit të Biden, Jeff Zients “do të marrin pjesë me video të sigurt”, tha Shtëpia e Bardhë.

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka thënë një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, njofton CNN.

Zëdhënësi i IDF, Daniel Hagari tha se ata po e ndiqnin kërcënimin në hapësirën e tyre ajrore dhe shtoi se kërcënimi do të marrë disa orë për të mbërritur në Izrael. GPS nuk do të jetë i disponueshëm në zona të caktuara si pjesë e përgatitjeve, tha Hagari.

Analisti i çështjeve politike dhe globale të CNN, Barak Ravid tha gjithashtu se Irani kishte nisur sulmin duke përdorur dhjetëra drone, duke cituar katër zyrtarë amerikanë dhe izraelitë.

Lajmin e ka konfirmuar edhe një zyrtar amerikan se Irani lëshoi drone kundër Izraelit, menjëherë pas një njoftimi nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...