18.1 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Duhen 27 vota për të kaluar raporti për anëtarësim të Kosovës në KiE”: Tahiri udhëton drejt Parisit

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka njoftuar se është duke udhëtuar për në Paris.

Ai tha se atje po shkon si anëtar në Komitetin për barazi dhe jo-diskriminim në kuadër të Këshillit të Evropës, ku do të diskutojnë çështje tematike të Komitetit.

Tahiri ka shtuar se do të ketë edhe takime rreth anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës

“Jam rrugës për Paris, ku si anëtar në Komitetin për barazi dhe jo-diskriminim në kuadër të Këshillit të Evropës do të diskutojmë çështje tematike të Komitetit por edhe do të kam takime rreth anëtarësimit të Kosovës në Këshill.”

Tahiri shtoi se më 27 mars mbahet takimi i Komisionit për Politikë dhe Demokraci dhe për t’u votuar raporti duhen votat e 27 deputetëve.

“Dy momente janë me rëndësi në këto javë. Takimi që do të mbahet më 27 mars 2024 i Komisionit për Politikë dhe Demokraci. Ky takim është i jashtëzakonshëm me pikën e vetme, aplikimin e Kosovës. Raporti duhet të votohet me 1/2, pra 27 deputetë duhet të votojnë në Komitet dhe të dergohet në seancën plenare në PACE për votim. Në Asamblenë Parlamentare kërkohen 2/3 e votave.”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...