4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Ekipet e shpëtimit në Pakistan luftojnë për të çliruar fëmijët e ngecur në teleferik (Video)

Cilat janë mundësitë standarde të shpëtimit për njerëzit në teleferikun Battagram në Pakistan? Këtë pyetje shtrojnë sot mendiat në vend, ndërkohë që vazhdon operacioni i shpëtimit të gjashtë fëmijëve dhe dy personave të rritur mbetur në një teleferik gati 300 metra lart në një zonë malore.

Përpjekjet janë duke u zhvilluar për të shpëtuar fëmijët e bllokuar, tetë persona gjithsej, ndër ta gjashtë fëmijë shkolle – të cilët mbetën të bllokuar në ajër pasi kablloja e një teleferiku u prish në Allai Tehsil në Battagram, Khyber Pakhtunkhëa të martën.

Këto janë mundësitë:

Geo News kontaktoi zëvendësinspektorin e përgjithshëm të policisë së Hazarit për të konstatuar operacionin e shpëtimit. Zyrtari i policisë tha se helikopterët e Ushtrisë së Pakistanit kishin arritur në vendngjarje pasi ata (policia) nuk kanë ekspertizë të mjaftueshme për të kryer operacionin e shpëtimit.

Burime të ushtrisë, nga ana tjetër, i thanë Geo News se kishte dy mundësi për të kryer operacionin e shpëtimit.

Metoda e kovës

Një helikopter do të rrijë pezull në një lartësi më të madhe në teleferik, në mënyrë që të mos shkaktojë ndonjë shqetësim të mëtejshëm në teleferik. Pas kësaj, një kovë do të ulet në kabinë ku njerëzit e bllokuar do të futen në të një nga një.

Helikopteri do të marrë kovën që mban personin dhe do ta vendosë në një vend afër të caktuar për këtë qëllim. Kjo metodë do të përsëritet tetë herë derisa operacioni të arrijë kulmin.

Metoda e rrjetës

Një metodë tjetër për të shpëtuar njerëzit standardë është vendosja e një rrjete poshtë ashensorit të varur në mënyrë që njerëzit të mund të hidhen mbi të dhe të ulen të sigurt.

Megjithatë, për shkak të terrenit të zonës, do të jetë e vështirë të pozicionohet rrjeta e një madhësie kaq masive. Vendimi se cila metodë shpëtimi do të zgjidhet i është lënë pilotit.

Për më tepër, një ekip ekspertësh nga Grupi i Shërbimeve Speciale të Ushtrisë së Pakistanit (SSG) është thirrur për operacionin e shpëtimit.

Në vendngjarje ka mbërritur edhe një helikopter i ushtrisë.

“Një kabinë teleferiku ngeci në një lartësi prej rreth 300 m në mes të rrugës për shkak të këputjes në një nga kabllot në Battagram. 8 persona duke përfshirë 6 fëmijë janë të bllokuar,” tha në një deklaratë Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA)./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...